Mediacje dla par i rodzin
Szukasz porozumienia w sporze lub konflikcie?
Zależy Ci na znalezieniu rozwiązań uwzględniających potrzeby stron,
w bezpiecznej atmosferze, bez wzajemnego obwiniania?
Zapraszam na mediacje.
Konflikty i spory pomiędzy bliskimi bywają szczególnie trudne i bolesne.
Mogą pojawiać się w różnych sytuacjach związanych z trudnymi wydarzeniami, niezrozumieniem czy trudnościami w komunikacji.
W czym mogę pomóc?
Trudności w komunikacji
Czy ostatnio masz problemy w porozumieniu się z bliskimi?
Czy rozmowy z partnerką /partnerem, dziećmi lub rodzicami stają się źródłem konfliktów? Masz poczucie, że oddalacie się od siebie? Odtwarzacie ciagle te same kłótnie?
Jeśli tak, jestem tu, by wesprzeć was w we wzajemnym usłyszeniu i zrozumieniu potrzeb. Ta rozmowa może być początkiem budowania nowej jakości w Waszej relacji.
Rozwód i separacja
Jeśli zastanawiasz się nad rozwodem lub separacją, a jednocześnie masz dużo obaw związanych ze sprawą sądową, boisz się braku wpływu, trudnych emocji, eskalacji wzajemnego obwiniania i oczekiwań to zapraszam na mediacje.
Oferuję wsparcie w dialogu oraz znalezieniu rozwiązań, które uwzględniają potrzeby wszystkich stron. Również w przygotowaniu ugody dla Sądu.
Uzgodnienie kwestii związanych z opieką nad dziećmi. Alimenty.
Wspólnie możemy pracować nad ustaleniem planu opieki nad dziećmi oraz kwestii związanych z alimentami, tak, by jak najlepiej zadbać o nie, jednocześnie uwzględniając potrzeby i możliwości każdego z rodziców.
Relacja rodzicielska to relacja na całe życie. Wspólnie zadbamy o to, by była oparta na szacunku i pozwalała dzieciom cieszyć się kontaktem z każdym z rodziców.
Kryzys w związku
Jeśli Twój związek przechodzi przez trudny okres, utknęliście w miejscu, gdzie dużo frustracji, bezsilności czy przerzucania się winą, mediacje mogą pomóc w otwarciu na dialog oraz wzajemne usłyszenie i zrozumienie.
Jak?
Proces mediacji obejmuje kilka etapów:
Premediacje
Premediacje to inaczej spotkania indywidualne z każdą ze stron. To czas dla Ciebie, by sprecyzować potrzeby i oczekiwania wobec mediacji, nabrać klarowności, wyciszyć emocje, ewentualnie rozwiązać konflikty wewnętrzne towarzyszące danej sprawie.
Spotkania wspólne
Spotkania mediacyjne są przestrzenią budowania wzajemnego zrozumienia w kwestiach, z którymi przyszliście. Moją rolą jako mediatorki jest wspieranie Was w prawdziwym usłyszeniu i poznaniu swoich potrzeb. W bezpiecznej atmosferze, w poszanowaniu różnych perspektyw.
Właśnie zrozumienie potrzeb jest kluczem do kolejnego kroku, czyli poszukiwania rozwiązań, które uwzględniają potrzeby każdej strony.
Uzgodnienia mogą zostać spisane w formie ugody. Może ona następnie zostać na wniosek któregoś z uczestników mediacji zatwierdzona przez sąd. Ma wówczas moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Spotkanie zamykające
W ustalonym terminie – zazwyczaj po kilku tygodniach – spotykamy się raz jeszcze, by sprawdzić, jak to, co zostało uzgodnione, sprawdza się w życiu. Jest to okazja do świętowania uwzględnionych i zaspokojonych potrzeb, ewentualnie do odżałowania tego, co nie wyszło i zaproponowania nowych rozwiązań.
Zasady mediacji
Najważniejsi są dla mnie klienci i to, by stworzyć dla wszystkich bezpieczną przestrzeń dialogu.
Zawsze też dbam o zachowanie bazowych zasad mediacji:
- Dobrowolność: uczestnictwo w mediacji opiera się w każdym momencie na wolnym wyborze. Dotyczy to każdego z uczestników.
- Neutralność i bezstronność: jako mediatorka pozostaję neutralna – nie proponuję, ani nie narzucam rozwiązań. Dbam o równowagę stron, nie przychylam się do niczyich racji.
- Poufność: Wszystkie informacje, którymi podzielicie się podczas mediacji, są traktowane jako poufne. Dotyczy to też samego przebiegu mediacji.
Co uzyskasz?
Konflikt w społeczności rodzinnej dotyka wielu osób – nie tylko tych bezpośrednio zaangażowanych. Dlatego naprawienie trudnej sytuacji przynosi ulgę oraz korzyści zarówno dla stron sporu, jak i ich bliskich.
- Lepsza komunikacja: podczas mediacji doświadczacie otwartej i konstruktywnej komunikacji, w której jest przestrzeń na wyrażenie swoich potrzeb i bycie usłyszanym. Budujecie wzajemne zrozumienie, również dla tego, co różne. Do doświadczenie możecie przenieść na codzienne życie.
- Dopasowanie rozwiązań do potrzeb: w mediacjach to Wy decydujecie o przyjętych rozwiązaniach. Jako mediatorka nie narzucam niczego, wspieram jedynie w tym, by uwzględnione zostały wszystkie nazwane potrzeby.
Wpływ na rozwiązania przekłada się potem na większą gotowość do ich realizacji. - Wpływ na przebieg procesu: to od Was zleży, jakie kwestie chcecie poruszyć podczas mediacji, jak często będziecie się spotykać. Atmosfera spotkań jest mniej formalna niż np. w sądzie, co znacząco wspiera budowanie zrozumienia. Jesteście w dialogu, zamiast wzajemnie wysłuchiwać monologów
- Oszczędność czasu i elastyczność: sami wybieracie w jakich terminach odbędą się spotkania mediacyjne. Nie czekacie na wyznaczenie terminu, tak jak to dzieje się w sądzie. Mediacje zazwyczaj trwają dużo krócej niż procesy sądowe.
- Oszczędności finansowe: Rozprawy sądowe mogą być bardzo kosztowne. Mediacje są znacznie bardziej ekonomiczne, dzięki czemu możecie zaoszczędzić znaczne środki.
- Poufność i prywatność: spotykamy się w prywatnym, przyjaznym otoczeniu, w zamkniętym gronie.
W poszanowaniu Waszego komfortu. W przeciwieństwie do sądu, unikacie publicznego eksponowania szczegółów swojego życia prywatnego. - Możliwość zachowania lepszych relacji, w przypadku rozstania: w mediacji stawiamy na budowanie zrozumienia i zadbanie o kontakt. Również, jeśli podejmiecie decyzję o rozstaniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli macie dzieci. Dla nich zawsze będziecie mamą i tatą.
Informacje
Ilość i częstotliwość spotkań zależy od sprawy, z którą przychodzicie.
Zaczynamy od spotkań indywidualnych, które trwają 60 min.
Wspólne spotkania mediacyjne – w zależności od tego, jak się umówimy – to 90 do 120 min.
Razem ustalamy, jak często będziemy się spotykać. Najczęściej jest to raz na tydzień lub co dwa tygodnie.
Pierwsza konsultacja jest bez opłat. Trwa ok. 30 min. Możemy umówić się na spotkanie online lub rozmowę telefoniczną.
Kolejne spotkania odbywają się stacjonarnie w Łodzi, ul. Sienkiewicza 53 lok. 32 lub ONLINE.
Ebook „Rodzice i dzieci w rozstaniu”
Poradnik "Rodzice i dzieci w rozstaniu. Jak zadbać o dobrostan swój i dziecka?"
Rozstanie czy rozwód to jedno z najtrudniejszych doświadczeń zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Zapraszam do lektury poradnika, w którym dzielimy się wiedzą oraz
proponujemy praktyczne wskazówki, które pomogą rodzicom zaopiekować się sobą i zadbać o zasoby swoje oraz dzieci, minimalizując negatywne skutki rozstania.
Oferta
Sesje IFS
Mediacje dla par i rodzin
Mediacje w organizacjach
Warsztaty indywidualne
Kontakt
+48 793 369 303
beata@beatamoczkowska.pl
ul. Sienkiewicza 53 lok. 32
90-009 Łódź